Yükleniyor
Bizden Haberler

DYO Resim Yarışması'nda Ödüller Sahiplerini Buldu

Yaşar Topluluğu'nun Türkiye'nin ilk özel resim yarışması olarak 1967 yılında başlattığı DYO Resim Yarışması, 45 yılı geride bıraktı.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen 35. Dyo Resim Yarışması'na bu yıl toplam 944 sanatçı, 1585 eserle katıldı. Yarışmanın Seçici Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucu 58 eser sergilenmeye, 7 eser ise ödüle layık görüldü. Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan ödül töreninde, sanatçılara ödülleri ve plaketleri verilirken, serginin de açılışı gerçekleşti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın açılışını yaptığı, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı'nın ev sahipliğinde gerçekleşen törene iş ve sanat dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Dyo Resim Yarışması, özel sektör tarafından düzenlenen ilk ve en uzun soluklu yarışma olma özelliğiyle öne çıkıyor. Şimdiye kadar sayısız sanatçıya kucak açan yarışmaya, 45 yıllık süreçte 12 bin 886 sanatçı, 21 bin 715 eserle katıldı. 196 sanatçıya ödül verildi ve 2 bin 773 eser, 25 şehirde 127 sergi ile sanatseverlerle buluşturuldu.

Bu yıl 35'inci kez sanatseverleri bir araya getiren Dyo Resim Yarışması'na TürkiyeAlmanyaİsveçBulgaristan ve Romanya'dan toplam 944 sanatçı başvurdu. Prof. Atilla Atar, Prof. Ergin İnan, Prof. Dr. Bedri Karayağmurlar, Prof. Dr. Mustafa Pilevneli, Yalçın Gökçebağ ve Abdülkadir Günyaz'ın yer aldığı Seçici Kurul, 7 eseri ödüle, 58 eseri ise sergilemeye değer gördü.

Yarışmanın pentür dalında M. Yoldan Aktürk'ün "Tanık", Bülent Ufuk Çamlıbel'in "Arakhne'nin Günlüğü", H.Gül Diri'nin "Aynadaki İz", Ayşegül Doğan'ın "İsimsiz" adlı eserleri pentür dalında ödül alırken; özgün baskı dalında ise Cansu Kuzu'nun "Format", Hasan Kıran'ın "Çatalhöyük'te Yaşam I" ve Ali Açıkalın'ın "İsimsiz" adlı eserleri ödül kazandı. Pentür dalında 4 esere 12'şer bin TL, özgün baskı dalında 3 esere 5'er bin TL Başarı Ödülü verildi.

35. Dyo Resim Yarışması ödüllü eserleri, 16 Aralık'a kadar İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde sergilenecek, 2013 yılında ise İzmir, Antalya, Gaziantep, Ankara, Erzurum ve Krasnodar/Rusya'da sanatseverlerle buluşacak.

haberler.com' dan alınmıştır.